کودک-بی-پناه-کیست؟

کودک بی‌پناه کیست؟

کودکان بی‌پناه آسیب‌پذیرترین قشر جامعه هستند که به دلیل عدم حمایت توسط هیچ نهاد و سازمانی، همواره در خطر آسیب‌های جدی همچون بیماری، تجاوز جنسی، سوء استفاده ابزاری و صدها آسیب دیگر قرار دارند. این کودکان که عموما فاقد والدین و حامی هستند، در بدترین شرایط ممکن در جامعه رها شده و در صورت بقا در دام بزهکاران، سارقین و متجاوزین گرفتار می‌شوند.

این کودکان اگر در زمان مناسب شناسایی و مورد حمایت و توجه قرار نگیرند در برخی مواقع به دلیل بیماری و عدم درمان به موقع فوت شده و فرصت مسلم زندگی از آن‌ها گرفته می‌شود. اما خوشبختانه به دلیل مهربانی طبیعت اکثر این کودکان از تمام چالش‌های پیش رو جان سالم به در برده و به بقای خود ادامه می‌دهند.

به نوعی می‌توان گفت طبیعت این موهبت را در اختیار انسان‌های دیگر قرار می‌دهد تا با حمایت از این کودکان، تجلّی بخش روح الهی در جهان شوند.

 

مؤسسه غیردولتی کمک

«کمک» به عنوان یک سازمان مردمی مستقل، غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی با اشراف کامل بر دغدغه‌ها و چالش‌های کودکان بی‌پناه در سال 1395 پس از اخذ مجوزهای لازم، فعالیت خود را در 2 فاز تحقیقاتی و اجرایی آغاز کرد. کمک جزو معدود مؤسسات خیریه در ایران است که مأموریت خود را صرفا اهدای کمک‌های مردمی به افراد نیازمند در نظر نگرفته است.

مؤسسه کمک از سال 1395 تا به امروز، با انجام تحقیقات مفصل، برنامه‌ریزی، اجرا و پایش، گامی هدفمند در راستای حمایت از کودکان بی‌پناه و دیگر اقشار آسیب‌پذیر جامعه برداشته است.

درباره کمک

تصویر مجوز موسسه کمک

مجوز-موسسه-کمک

کمک به روایت آمار

به مهر حامیان انجام شده

1000
تعداد پناه‌جویان کمک
8000
تعداد حامیان کمک
5000
تعداد نوشت‌افزار اهدایی
500
تعداد درمان شده‌ها

سخن مدیرعامل

منصور دهقان

کودک بی‌پناه از نگاه کمک کودکی است که در اثر فقر، محرومیت، بیماری، عدم مراقبت و عدم صلاحیت فردی و اخلاقی پدر، مادر و یا سرپرست قانونی وی سلامت جسمانی، روحی و همچنین تربیت اخلاقی او آسیب دیده و یا در معرض تهدید قرار گرفته باشد در حالی که صدای دادخواهی و مظلومیت او به گوش کسی نمی‌رسد و به حقوق او دور از چشم جامعه تجاوز می‌شود و او توان دفاع از خود را ندارد. آن‌ها ضمن فقر مادی و فرهنگی با بیماری، گرسنگی، سوءتغذیه، بازماندگی از تحصیل، بی‌هویتی و کار اجباری و بدون مزد همراه با آزاردیدگی‌های روحی و جسمی روبه‌رو هستند.
کمک در یک نگاه نمادی است از همدردی، همراهی و همدلی آحاد جامعه ایرانی در داخل و یا خارج از کشور که با هرگونه گرایش عقیدتی، سیاسی، مذهبی، قومی و نژادی در زیر چتر احسان و نیکوکاری با شعار کودک، محبّت، کرامت به مرحله ظهور رسیده است.
مایه مباهات است که کمک دارای مقام ویژه مشورتی از سازمان ملل متحد بوده و ضمن ارتباط نزدیک با سازمان‌های بین‌المللی از جمله ریلیف اینترنشنال در اجرای پروژه‌های بشردوستانه با آن‌ها همکاری می‌کند.
بدیهی است این همکاری خود دلیل روشنی است نسبت به شفافیت مالی و اقدامات کارشناسانه در گروه کمک؛ امروز موسسه کمک از میان همه معضلات و مشکلات ناشی از وضعیت نابهنجار کودکان بی‌پناه، رسیدگی به بیماری و تلاش در جهت درمان، آن ها را به‌عنوان اولویت نخست خود قرار داده است؛ و این را هم به خوبی می‌دانیم که متأسفانه شرایط حاکم بر کشور هم از لحاظ اقتصادی و هم مدیریتی به گونه‌ای رقم خورده است که هیچ راهکار و امیدی به جز عمل به مسئولیت اجتماعی و فردی آحاد جامعه و مشارکت مستقیم و بی واسطه آن‌ها در مرتفع ساختن آسیب های اجتماعی جامعه خود وجود ندارد.
لذا بر این باوریم که ما به عنوان یک نهاد مردمی و غیردولتی حامی کودکان بی‌پناه و شما به عنوان ایرانیان خیر و اندیشمند به دور از همه گله ها و چرایی ها می‌بایست پناهی باشیم برای کودکان بی‌پناه.
موسسه کمک ضمن اجرای دقیق پروژه‌های «یک کودک یک حامی» در راستای مشارکت مستقیم و بی‌واسطه شما نسبت به درمان یک کودک بی‌پناه و هم‌چنین تولید محصولات «تیک مک کالا» که در جهت توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار صورت پذیرفته است که ضمن استقبال عموم مردم قابلیت صادرات به خارج از کشور را نیز داراست، در نظر دارد نسبت به احداث « مجتمع بزرگ آموزشی، نقاهتگاهی و توانمندسازی کمک » در راستای اسکان موقت کودکان بیماری که لزوماً می‌بایست دوران نقاهت خود را در تهران به سر برند به همراه دو نفر از همراهان آنان اقدامی عاجل نمایند.
بدیهی است این اقدام خیرخواهانه و خردمندانه با توکل به خدا و حمایت های شما عزیزان می‌تواند ضمن جلب بیشتر اعتماد عمومی، موسسه کمک را به تمامی اهداف و برنامه‌های خود در زمینه‌ی آموزشی، اشتغال زایی، توانمندسازی، نگهداری کودکان تحت پوشش و ایجاد آموزشگاه فنی و حرفه‌ای شبانه روزی در راستای آماده سازی ورود نوجوانان بازمانده از تحصیل به بازار کار رسانده تا نشان «کمک» را به عنوان یک نشان برتر در زمینه‌ی کمک های بشردوستانه به همگان معرفی نماید.
بنابراین ما برای شروع این حرکت بزرگ نیازمند اعتماد، کمک و مشارکت شما عزیزان همراه با یک مدیریت مستقل از طرف شما هستیم و می‌خواهیم با همت و پشتیبانی شما این اقدام زیبا و خوب را که سرشار از مهربانی و خردمندی نسبت به محرومان و نیازمندان جامعه ای که کودکان بی‌پناه محتاج ترین و بی دفاع ترین آن‌ها هستند را به شما واگذار نماییم و مطمئن هستیم با شروع کار و بازدید دیگر خیرین از روند اقدامات صورت گرفته سیل کمک های نقدی و غیر نقدی مورد نیاز به سمت اجرایی نمودن این اندیشه بزرگ گسیل می‌گردد.
در پایان آرزومندم تا این اقدام نیک برای ما و شما صدقه ی جاریه‌ای باشد که مورد قبول و رضای خداوند بزرگ قرار گیرد.

برخی از اقدامات کمک

سوالات متداول

کودک بی پناه کودکی است که در اثر فقر، محرومیت، بیماری و عدم مراقبت و عدم صلاحیت فردی و اخلاقی پدر و مادر و یا سرپرست قانونی وی، صحت جسمانی و روحی و تربیت اخلاقی او در معرض خطر قرار گرفته باشد. خیر، صرفاً کودک بی پناه، کودک یتیم نیست، بلکه در بعضی مواقع کودکان بی پناه در خانواده‌هایی با حضور پدر و مادر و تمکن مالی خوب هم پیدا شده‌اند.

طبق ماده 35 اساسنامه، بودجه موسسه از طریق راه‌های ذیل تأمین می‌شود:
الف) هدیه، اعانه و هبه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از داخلی و خارجی و دولتی و غیردولتی.
ب) وقف و حبس.
پ) وجوه حاصل از فعالیت‌های انجام شده در چارچوب موضوع فعالیت، اهداف و اساسنامه سازمان و این آئین‌نامه.
ت) حق عضویت در سازمان.

  1. آگاه‌سازی جامعه و خانواده ها نسبت به بحث پیشگیری از انواع کودک‌آزاری با برگزاری جلسات کارشناسی و مشاوره‌ای
  2. تلاش در جهت ساماندهی و توانمندسازی و حرفه‌آموزی کودکان کار و خیابانی
  3. پیگیری مشکلات حقوقی و قضایی کودکان بی پناه (آسیب‌دیده روحی و جسمی ، کار و خیابانی اعتیاد و عقب‌مانده از تحصیل و غیره …).
  4. تلاش در جهت شناسایی و جلوگیری از کار اجباری و یا کار بدون مزد به کودکان

کلیه افراد و گروه‌های اجتماعی می‌توانند ضمن ارائه پیشنهاد‌ها خود به‌صورت مستقیم در کلیه‌ی فعالیت‌های موسسه کمک با توجه به علایق و مهارت‌های مشارکتی فعال داشته باشند .

 

آحاد جامعه مخصوصاً اعضای موسسه کمک می‌توانند با توجه به شاخص‌های موجود در تشخیص درست و صحیح نسبت به کودکان محروم و بی پناه آنان را از طریق راه‌های ارتباطی موسسه معرفی کنند .

تیم کمک

با افتخار خدمت‌رسان کودکان بی‌پناه هستیم

گزارش‌های مالی

شفافیت، اصل اجتناب‌ناپذیر موسسه کمک

قدردانی کمک از خیرین

تشکر و قدردانی

احسان و ایثار هم‌میهنان دلسوز و دردآشنا تا به امروز عامل عمده تأمین نیازهای مالی و حل مشکلات خانواده های تحت پوشش و از همه مهم‌تر تدارک هزینه سنگین تعلیم و تربیت نونهالان بی‌پناه بوده است و وابستگی موسسه به همت والای عزیزان نیکوکار برای خدمتگزاران موسسه افتخاری بزرگ و درخور ستایش است.
بنابراین از تمامی نیکوکاران دردآشنا که تا به امروز با کمک‌های مالی و یا هم فکری های ارزشمند خویش، گره‌گشای مشکلات خانواده های بی‌پناه بوده اند، صمیمانه تشکر می کنیم و از همگان می‌خواهیم که موسسه را در حد وسع و توان در انجام این رسالت بزرگ انسانی و الهی یاری دهند .
به امید روزی که هیچ کودک و نوجوان محروم و بی‌پناهی در گوشه و کنار این مرز و بوم تنها و سرگردان و ناامید نباشند . ان‌شاءالله